APAYDIN, “Taksilere Kamera Temel Hak ve Hürriyeti Kısıtlar"

APAYDIN:”TAKSİLERE KAMERA TEMEL HAK VE HÜRRİYETİ KISITLAR”

-“TAKSİLERE KAMERA TAKILMASI ANAYASA’YA AYKIRIDIR.”

-“ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İLKESİNİ ZEDELER”

-“TAKSİCİLİK BİREYSEL TALEBE DAYALI HİZMETTİR”

-“KAMARA UYGULAMASI OTOBÜS VE MİNÜBÜS TAŞIMACILIĞIYLA SINIRLI KALMALIDIR”

-“KAMERA TAKSİCİ ESNAFININ MÜŞTERİSİNİ AZALTIR”

ANKARA-Taksilerin ulaşım sektöründe, kişilerin tercih ettikleri bağımsız, kapıdan kapıya ve bireysel talep üzerine hizmet sağlayan araçlar” olduğunu hatırlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı (TŞOF) Fevzi Apaydın, “Bu yönüyle taksilere kamera takılması yerinde bir uygulama değildir. Özel hayatın gizliğine de aykırı bir durumdur” dedi.

-“TAKSİDE KAMERA TEMEL HAK VE HÜRRİYETİ KISITLAR”

FevziApaydın 16Taksi türü taşıtlarda ön dış ve özellikle de iç kamera ile kayıt cihazının bulundurulmasının Anayasa’nın 20’nci maddesindeki ‘Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz’ hükmü ile koruma altına alınan, Temel Hak ve Hürriyetlerden olan özel hayatın gizliliğini de ortadan kaldıracağını ifade eden Fevzi Apaydın, şunları söyledi, “Temel hak ve hürriyetlerin, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa’nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabileceği ve bu sınırlamaların Anayasa’nın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve Lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağı da Anayasanın amir hükmüdür.”

-“TAKSİLERE KAMERA ESNAFIMIZA MÜŞTERİ KAYBETTİRİR”

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Taksi ile yolculuğu tercih eden vatandaşlar ‘Özel Hayatın Gizliliğini İhlal’ nedeniyle hem taksici esnafımız hem de uygulama konusundaki karar alıcılar aleyhine hukuki yollara müracaat edebileceklerdir. Bu da vatandaşlarımızda idarenin yanı sıra esnaflarımıza karşı güvensizliğe yol açacaktır. Şehir içi yolcu taşımacılığında önemli bir yer tutan taksilere kamera takılması kararından vazgeçilmeli, uygulama yalnızca; otobüs ve minibüs taşımacılığıyla sınırlandırılmalıdır. Aksi takdirde kameralı taksi uygulamasından esnafımızın kaybı fazla olur. Çünkü bu durumda kimse taksiye binmez ve bu da müşteri kaybı demektir” diye konuştu.